Archiwum listopad 2016


lis 06 2016 Czy ufamy bankom i innym instytucjom finansowym?...
Komentarze: 0

Wyniki badań nad zaufaniem społecznym wobec instytucji finansowych

Na zlecenie Spółdzielni Doradców Kredytowych zrealizowano badanie opinii społeczne, które miało zbadać jaki jest nasz stosunek do instytucji finansowych. Od dawna jest jasne, że banki i inne podmioty finansowe nie są postrzegane jako godne zaufania wśród społeczeństwa. Polacy postrzegają je jako zachłanne i próbujące nas naciągnąć na pieniądze.

80 procent Polaków uważa, że podmioty finansowe chcą nas naciągnąć na niepotrzebne produkty. Natomiast 70% ankietowanych ma zdanie, że instytucje te chcą zarobić naszym kosztem. O tym, że firmy związane z finansami i banki nie cieszą się zaufaniem społecznym świadczą statystyki:

12% ankietowanych stwierdziło że ufa bankom.


7% uważa, że firmy pożyczkowe są godne zaufania.


Natomiast doradcy finansowi „cieszą się” zaufaniem jednego na dwudziestu ankietowanych.

Warto zaznaczyć, że i tak na przestrzeni ostatnich lat sytuacja uległa poprawie. Kiedyś po prostu nikt nie ufał bankom, generalizując. Obecnie Banki wyglądają lepiej niż firmy pożyczkowe – 44% badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że Banki dbają o swoich klientów. W przypadku firm pożyczkowych takie zdanie ma tylko 20%.

Wybór konkretnej instytucji finansowej jest podyktowany różnymi warunkami, co dziwne zaufanie odgrywa w tym aspekcie mniejszą rolę niż można się spodziwać. Najczęściej jest to decyzja przypadkowa, bo konkretny bank jest akurat tuż za rogiem lub ktoś z rodziny nam kogoś polecił. Problem tkwi w tym, że gdy poczujemy się oszukani przez jeden bank, automatycznie uznajemy całą branżę za niegodną zaufania.

Od zawodów finansowych (pośrednictwa finansowe, doradcy, spece od ubezpieczeń wymaga się kompetencji moralnych – uczciwość, etyka, rzetelność. Wielu pracowników branży finansowej dąży do własnego zysku kosztem klientów. Z takimi nieetycznymi zagraniami kojarzona jest branża finansowa. Zatajanie faktów, wprowadzanie w błąd, wciskanie niepotrzebnych produktów – to wszystko sprawiło, że pracownicy tej branży są widziani jako krętacze i zachłanne bestie.

Ofiary takich praktyk są dla innych przestrogą i nie dziw, że branża ta jest postrzegana właśnie w taki sposób, jako osoby żerujące na niewiedzy lub naiwności innych.

Być może jest jednak nadzieja, że sytuacja ta stopniowo się zmienia. Ludzie są już wyczuleni na próby naciągania i być może ta większa świadomość sprawi, że wybiorą taką instytucję finansową i jej pracownika, któremu będzie można zaufać.

Doradca finansowy Arte Creo

Na koniec dobrze byłoby zaznaczyć, że niekompetentni doradcy i pracownicy są nie tylko w branży finansowej. Na nieetyczne zachowania możemy trafić w każdej dziedzinie naszego życia.