Archiwum 24 września 2016


wrz 24 2016 Koszty kredytu - na co zwrócić uwagę?
Komentarze: 0

Jak obliczyć koszt kredytu?

Co składa się na koszt kredytu?

Na tej stronie znajdziecie rozmaite punkty, na które trzeba spojrzeć jeśli chcemy poznać ile tak naprawdę może kosztować nas dany kredyt.

Zaczynajmy!

Oprocentowanie roczne kredytu

Oprocentowanie kredytu to dwie połączone wartości.

1. Stawka referencyjna
2. Marża banku

Stawka referencyjna to stawka procentowa niezależna od banku. Jej wysokość ustalana jest na podstawie wielu czynników , np. inflacja, podaż pieniądza, cykl koniunkturalny . W kredytach w Polsce przede wszystkim wykorzystuje się stawkę WIBOR (Warsaw Inter-Bank Offer Rate).

W ogólnym zarysie można w skrócie stwierdzić, że stawka referencyjna to stopa, według której banki są gotowe udzielić pożyczek innym bankom .

Marża banku to już parametr ustalany przez bank. Po prostu narzut banku .

Te dwie wartości razem tworzą oprocentowanie. Jest ono liczone w skali roku .

Prowizja

Prowizja to jednorazowa opłata za przygotowanie oferty i udzielenie kredytu. Często jest ona kredytowana, czyli doliczana do rat miesięcznych.

W bankowości istnieje kilka odmian prowizji. Najbardziej znana jest prowizja za udzielenie kredytu. Ale istnieje także na przykład prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu lub prowizja od niewykorzystanego limitu.

Doradca kredytowy Poznań

Formy ubezpieczenia

Przy kredytach często spotykamy się z ubezpieczeniem. Może to być, np. ubezpieczenie w razie utraty pracy, ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu.

Ubezpieczenie takie jest dobrowolne lub wymagane przez bank, zależy od naszej oceny i polityki banku.

Zanim więc wybierzemy ofertę z danego banku, warto dowiedzieć się, czy nie musimy dodatkowo wykupić jakiegoś ubezpieczenia.

Pozostałe możliwe koszty

Koszta kredytu mogą przybrać też inną formę. Ponizej lista przykładowych możliwości:

1. Koszt karty kredytowej, wymaganej do posiadania.
2. Wymagane konto bankowe – koszty utrzymania
3. Marża podwyższona przy niespełnieniu warunków – np. dla firm
4. Przymusowy pakiet inwestycyjny oferty banku

Podsumowanie

Podsumowując – oprocentowanie i prowizja to nie wszystko. Banki często kuszą nas bardzo atrakcyjnymi parametrami jak oprocentowanie czy prowizja, ale nie chwalą się pozostałymi kosztami, których nie widać na reklamach.